Kuvaus
Dual Plenum -rakennussarja Toyota 3S-GTE -moottoriin – CNC-virtausrenkailla
Tässä versiossa painekotelon ja runnereiden liitoskohtiin tulevat neljä CNC-koneistettua virtausrengasta kiihdytinsuppiloiden sijaan.
Kaksikammioinen rakenne on suunniteltu jakamaan ahtoilmaa tasaisesti sylintereille. Ilma kulkee kartioputken virtausrailon kautta painekoteloon ja edelleen virtausrenkaiden sekä profiloitujen runnereiden kautta moottorin imukanaviin.
Komponentit ovat kevyttä, lujaa, korroosionkestävää ja hyvin hitsattavaa 6082-alumiinia. Kartioputki voidaan suunnata rakentamisen yhteydessä eteen- tai taaksepäin sekä oikealle tai vasemmalle moottoritilan ja ahtoputkiston mukaan.
Toimitukseen sisältyy
- CNC-koneistettu 3S-GTE-moottorin alumiininen imusarjalaippa
- hitsattavat ahtopainekotelon puolikkaat
- 4 CNC-koneistettua virtausrengasta
- 4 profiloitua runneria
- kartioputki ja virtausoptimoitu päätykuppi
- tulopuolen peitelevy
- virtausrailon tukitanko
- yksityiskohtaiset rakennus- ja hitsausohjeet
Kokoaminen
Sarja toimitetaan imusarjan rakentamiseen tarkoitettuina komponentteina. Osat sovitetaan rakennettavaan kokonaisuuteen ja hitsataan AC-TIG-menetelmällä.
Katso myös Imusarjan osat -kategorian valikoima.
Suunniteltu ja valmistettu Suomessa
MWS Motorsportin Dual Plenum -tuoteperhettä on toimitettu jo yli 3 000 kappaletta moottorirakentajille, harrastajille ja motorsport-käyttöön.





